Çeçenistan Cephe Saati

Türk Firmasından Rusya’ya En Büyük Cephe Saati
Rusya’nın yükselen Özerk Cumhuriyetlerinden Çeçenistan’da yapılan Gronzy projesi için kullanılacak dış cephe saati Türk firmasının elinden çıktı. Projede kullanılan 13.6 metre dış çaplı cephe saatlerinin tedarikini Erben Kontrol Sistemleri A.Ş. üstlendi.

Uygulama Alanları
Çeçenistan / Gronzy1.07.2011


1.10.2011

Dünyanın beşinci, Avrupa’nın ise ikinci en büyük cephe saati olan Gronzy projesi saati, kırk iki katlı binanın kuzey ve güney cephelerinde birer adet cephe saati kullanılarak gerçekleştirildi. Saatler uzun bir projelendirme sürecinde uzman mühendisler tarafından materyal ve statik olarak dizayn edilerek kadran malzemelerinin tamamı Türkiye’de imal edildi. Yıllarca sağlam ve güvenli şekilde çalışacak dinamizme sahip saatin motoru ise  konusunda uzman bir imalatçı tarafından imal edildi.

Özel Tasarım, Özel İşçilik
Bu özel saatin, bulunduğu yerdeki saatte 140m/sn olarak bildirilen rüzgar yüküne dayanıklı olarak imal edilmesi için her bir saat için yaklaşık 15ton ağırlıktaki çelik ana taşıyıcı konstrüksiyonu ve bu konstrüksiyon üzerinde bulunan, rüzgar basıncını absorbe edecek şekilde tasarlanmış ve ağırlığı azaltmak maksadıyla alüminyum ve abiyes malzemelerin tercih edildiği özel dizayn kadranı bulunuyor. Kadran zemini ise, özel statik hesaplar binanın taşıyacağı yükü aşmamak maksadıyla ile alüminyum güneş panelleri şeklinde yapılmıştır. Tüm bu malzemelerin taşıyan özel galvaniz kaplamalı olarak imal edilmiş konstrüksiyon ile birlikte saatin kadran ağırlığı yaklaşık 4,5 tonu bulmuştur.

Saatin ön yüzünde bulunan ve saat başı olarak tanımlanan indeksleri ve akrep yelkovanda çok özel olup gündüz siyah, gece ise içten LED aydınlatma ile beyaz olarak görünmektedir. Kadran işaretlerinin boyu yaklaşık bir insan boyu kadar olup (150cm) yelkovanın boyutu kuyruk dahil 730cm ve 400kg ağırlığında, akrep’in boyutu ise kuyruk dahil 555cm ve 300kg ağırlığında yine uzun ömürlü ve hafif olması için alüminyum malzemeden üretilmiş olup ışık geçirecek bölümleri özel serigraf baskılı ışık geçiren özel tasarım serigraf baskı sayesinde kardan işaretleri, akrep ve yelkovan gündüz siyah görülebilmekte ve gecede içerisinde kullanılan hipower LED aydınlatma sayesinde beyaz bir görüntü ile yüzlerce metre mesafeden bile okunmasını sağlamaktadır.
ERBEN Kontrol Sistemleri A.Ş.’nin teknik personeli sahada gece gündüz yoğun bir tempo ile çalışarak yaklaşık 2 haftalık bir süreçte saati ambalajlı halden yerine montajını tamamlayıp, çalışır hale getirmeyi başarmıştır.

Search News Posts